PSENenco döner kodlayıcı

PSENenco döner kodlayıcılar konum ve hızı belirlemek için kullanılırlar. İlk genişletme aşamasında olan döner kodlayıcı, PSS 4000 otomasyon sisteminde kullanılan mutlak kodlayıcıdır. Yazılım bloğu ile doğrulanan çeşitli, mutlak konum değerleri sağlar. Sensör manyetik ve optik ölçme sistemine sahiptir. Bir tane ile iki cihaz alırsınız!

Devamını Oku

MAKİNE DİREKTİFİ

2006/42/EC Makine Direktifi, Avrupa birliğine üye olan ülkeler tarafından hazırlanmış olup, insanların ve makinelerin güvenliğini sağlayan direktiftir.

Makine üreticilerinin ürünlerini Türkiye’de ve Avrupa’da belirli bir kalitede satışa sunabilmesi için Türkiye Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2006/42/AT Makine Emniyet Yönetmeliği hazırlanmıştır.

Özetle 2006/42/AT yönetmeliğine uyulması demek 2006/42/EC direktifine uyulması demektir.

“Bu Yönetmeliğin amacı; makinelerin, usulüne uygun şekilde kurulduğunda, bakımı yapıldığında ve kendinden beklenen amaçlar doğrultusunda kullanıldığında, insan sağlığına ve güvenliğine ve durumuna göre evcil hayvanlara ve mallara zarar vermiyorsa piyasaya arz edilmelerini ve hizmete sunulmalarını teminen, tasarım ve imalat aşamasında uyulması gereken temel emniyet şartları ile takip edilmesi gereken uygunluk değerlendirme prosedürlerini ve uygunluk değerlendirmesi yapacak onaylanmış kuruluşların görevlendirilmesinde dikkate alınacak asgari kriterleri düzenlemektir.”

“Bakanlık; bu Yönetmelik kapsamındaki makinelerin, “CE” uygunluk işareti taşıdıkları, AT Uygunluk Beyanına sahip oldukları ve amacına uygun olarak kullanıldıklarında insanların, yerine göre evcil hayvanların veya malların, sağlık ve güvenliğini tehlikeye atabileceğini tespit ederse, makinenin piyasadan toplanması, piyasaya arzının veya hizmete konulmasının engellenmesi veya serbest dolaşımının kısıtlanması için gerekli olan bütün tedbirleri alır.”

“Bu Yönetmelik; makineleri, değiştirilebilir teçhizatı, emniyet aksamlarını, kaldırma aksesuarlarını, zincir, halat ve kayışları, sökülebilir mekanik aktarma tertibatlarını, kısmen tamamlanmış makineleri kapsar.”

SAM Otomasyon olarak, Makine Emniyeti’nde ihtiyacınız olduğu her konuda her zaman yanınızdayız…

“First ” ” İlk” olmak düzel bir duygu… “Sales Partner Authorizied” of PILZ….

BAYİ AĞIMIZI GENİŞLETMEYE DEVAM EDİYORUZ!

Şirketimizde 8 yılı aşkın süre Satış Ekibinin değerli bir parçası olmuş ve Bölge Satış Yöneticiliği görevini başarı ile üstlenmiş olan eski çalışanımız Sn. Ahmet Aslan‘ın kurucusu olduğu SAM OTOMASYON, PILZ’in ilk Yetkili Satış Partneri oldu. İmzalanan sözleşme ile PILZ ve SAM OTOMASYON arasındaki iş birlikteliği resmileşti ve taçlandırıldı.

SAM OTOMASYON Ailesine aramıza hoş geldiniz diyor, Sn. Ahmet Aslan ve Ekibinin başarılarının devamını diliyoruz.

#pilz #pilztürkiye #spiritofsafety #emniyetinruhu #samotomasyon #emniyetotomasyonu #makineemniyeti #machinerysafety #industry40 #endüstri40

 

 

https://www.linkedin.com/posts/pilz-t%C3%BCrkiye_pilz-pilztaesrkiye-spiritofsafety-activity-6881897188255961088-oxQi

Robot Uygulamalarında Emniyet….

Robot uygulamalarınızı nasıl korursunuz? Özellikle zorlu uygulama koşullarında emniyetli algılama bölgesi için PSENradar’ın yeni ünitesi PSENrd 1.2. Cat 3 /PL d ‘ye kadar koruma özelliği sunar. Yeni radar sistemi modüler emniyet rölesi #myPNOZ ile birlikte robot uygulamalarınızı korumak için #emniyetli ve eksiksiz çözüm sunar. Ayrıntılı bilgi için: https://bit.ly/3IzW3fV

Devreye almaya devam… PILZ PSENscan Alan tarayıcı…

Sektöründe en başarılı ve emniyete önem veren firmalarından biri olan ve yıllardır partneri gibi hizmet verdiğimiz değerli müşterimizin hatlarından bir tanesine emniyetli çalışma ortamı sağlamak için PILZ PSENscan alan tarayıcısı montaj ve devreye alma çalışması başarılı bir şekilde yapıldı ve tamamlandı.

 

PILZ-PSENmlock Emniyet Kapısı Sistemi

Tek bir üründe emniyetli kapı kolu ve koruma kilidi!

PSENmlock emniyet kapısı sistemi, RFID yapısı itibari ile en yüksek kategori PL e’ye kadar makinelerinizi emniyetli hale getirmenizi sağlar. Yeni kol yapısı ile birlikte montajı oldukça kolay ve basit, kullanımı da bir o kadar dayanıklı ve sağlamdır.

 

 

PSENmlock emniyet kapısı sisteminin avantajları

 

 • En yüksek seviyede emniyet: PL e’ye kadar emniyetli anklaşman ve emniyetli koruma kilidi
 • Yüksek tutma kuvveti: 7500 N’ye kadar
 • Kurulduğunda kolayca görülebilen arıza tespiti: Gövdenin üç tarafında LED’ler
 • Kompakt tasarım: diğer şeylerin yanı sıra tüm 40 mm profil tasarımları için uygun
 • Uzun kullanım ömrü: sağlam gövde ve mekanik dayanıklılık
 • Esnek aktüatör: sarkan kapılar söz konusu olduğunda bile yüksek toleranslı dengeleme için
 • Entegre yeniden başlatma anklaşmanı sayesinde, koruma kilidinin yanlışlıkla etkinleştirilmesi mümkün değildir
 • İki durumlu mıknatıs sayesinde enerjisi kesilmiş koruma kilidiyle gelen enerji tasarrufu
 • Seri bağlantı sayesinde, kablolama için daha az zaman ve çalışma gerekir
 • Özel bir çözüm için modüler sistem: entegre kaçış serbest bırakma özellikli PSENmlock kapı tutma yeri modülü, ayrı tutma yerleri ve kaçış serbest bırakmalar, PITgatebox basmalı düğme ünitesi ve Emniyet Cihazı Arıza Tespiti (SDD) ile birleştirilebilir
 • PNOZmulti 2 yapılandırılabilir emniyetli küçük kontrolörle emniyetli ve uygun maliyetli tam çözüm

Emniyet Şalteri

Emniyet şalterleriyle en uygun emniyet kapısı ve pozisyon izleme

Emniyet şalterleri

Emniyet şalterleri farklı alanlarda kullanılabilir: bir kılavuz açıldığında örneğin tehlikeli makine hareketleri durdurulmalı ve yeniden çalışması engellenmelidir. Bu korumaları iptal etmek veya hareket ettirmek mümkün olmamalıdır. Çeşitli uygulamalar ayrıca tehlikeli üretim süreci tamamlanana kadar emniyet kapısının kilitli tutulmasını gerektirir.

PSEN emniyet şalterleri bu gereksinimleri etkin ve ekonomik şekilde karşılar ve bu nedenle emniyet kapısı ve pozisyon izleme için idealdir.

EN ISO 14119’a göre esnek kullanım – Emniyet şalterlerinin faydaları

 • Kolay, alandan tasarruf sağlayan kurulum
 • Farklı uygulamalarda kullanılabilir
 • Seri bağlantı sayesinde maliyetten tasarruf sağlar
 • Sağlam gövdesi sayesinde uzun ürün servis ömrü
 • Pilz analiz üniteleriyle emniyetli ekonomik çözüm
EN ISO 14119'a göre esnek kullanım

Emniyet şalterlerinin özellikleri

Emniyet şalterlerinin özellikleri
 • ISO 14119 direktifinin tüm gerekliliklerini karşılar
 • Eylem / Kodlama modu: mekanik (PSENmech, PSENhinge), temassız manyetik (PSENmag), temassız kodlu (PSENcode) ile tam kodlu, benzersiz tam kodlu (PSENcode)
 • Koruma tipi: IP67 (PSENmech, PSENhinge), IP67 / IP6K9K (PSENmag, PSENcode)

Güvenli emniyet kapısı ve pozisyon izleme – Her ortam ve her uygulama için

Emniyet çitlerinde, kapaklarda, kapak ve makaralı kapılarda pozisyon algılama ile kapıları izlemek için: PSENmech, PSENmag ve PSENcode emniyet şalterleri uygundur. Emniyet şalterlerimiz son derece ekonomik şekilde EN ISO 14119 gerekliliklerini karşılar ve üretkenliği emniyet ve kullanım kolaylığıyla birleştirir.

Pilz emniyet şalterleri farklı tasarımlar ve çalışma ilkeleriyle sunulur. Bununla birlikte zorlu çevresel koşullarda kullanılabilir. Emniyet şalterlerini seri olarak bağlayın ve maliyetten daha da fazla tasarruf edin!

Bun karşın sensör teknolojisi tek başına yeterli değildir: çözüm yalnızca ilgili analiz seçenekleriyle tamamlanabilir. Bu nedenle Pilz sensör teknolojisi ve kontrol sisteminden oluşan emniyetli ve eksiksiz bir çözüm sağlar. Bu da, sertifikalı emniyet dahil olmak üzere tüm bileşenleri uygulayarak zaman ve paradan tasarruf edebileceğiniz anlamına gelir.

Güvenli emniyet kapısı ve pozisyon izleme - Her ortam ve her uygulama için

Emniyet anahtarlarının birçok farklı sanayide kullanımı

Presler

Ürün gamımız: Emniyet şalterleri

PSENmech Mekanik emniyet şalterleri

Mekanik emniyet şalterleri PSENmech, manipülasyon ve başarısızlığa karşı koruma için artırılmış gerekliliğin olmadığı yerlerdeki basit emniyet kapısı uygulamaları için idealdir. Aktüatör üzerinde artırılmış çekme kuvveti,emniyet kapılarının, kapakların veya kanatların istenmeden açılmasını önlemek için kullanılır.

PSENmech mekanik emniyet şalterleri

PSENmag manyetik emniyet şalterleri

Manyetik emniyet şalterleri PSENmag, sık çalışan ve titreşime maruz kalan makineler için uygundur. Bütün montaj ve yaklaşım yönleri için konektör ve kabloya ilaveten garanti edilen 3 veya 8/10/12 mm çalışma mesafesi ile kurulum için maksimum serbestlik sağlarlar.

PSENmag manyetik emniyet şalterleri

PSENcode Kodlanmış emniyet şalteri

PSENcode, korumaların konumunu izlemek ve genel konum izleme için kullanılır. Entegre değerlendirme sayesinde, PL e ve SIL CL 3’e kadar olan uygulamalar sadece tek bir şalter ile kullanılabilir. Bu sizin ilave değerlendirme cihazından tasarruf etmenizi sağlar!

PSENcode Kodlanmış emniyet şalteri

Emniyet civatası PSENbolt

Emniyet cıvataları PSENbolt, dayanıklı günlük sanayi ortamlarında emniyet şalterlerinin ideal tamamlayıcısıdır. Şalter, tutamak ve cıvatadan oluşan paket, farklı tasarımlar için optimize edilmiştir. Bu, PSENbolt’u kompakt ve entegrasyonu hızlı hale getiriyor. Mekanik koruma ayrıca daha uzun servis ömrü de sağlıyor.

Emniyet civatası PSENbolt

PSENhinge emniyet menteşeli şalterler

PSENhinge emniyet menteşeli şalterler, döner ve menteşeli kapıların yanı sıra kanatlar için de uygunlardır. Korumalar içine gizlenerek takıldıkları ve mimimum alan kapladıkları için manipülasyona karşı dayanıklıdırlar. Emniyet şalterleri dolayısıyla tesisinizin kullanılabilirliğini artırır ve kurulum, bağlantı ve ayarlamada yüksek seviyede esneklik sağlar.

PSENhinge emniyet menteşeli şalterler

PSENopt II emniyet ışık perdeleri – ikinci nesil

Sağlam ışık perdesi

Ayna sütununa sahip PSENopt II ışık perdeleri

Işık perdelerinin ikinci nesliPSENopt II, üretim süreci için emniyetli erişim olanağı sağlar ve gereksinimlere bağlı olarak parmak, el ve vücut koruması sağlar. Birinci Tip 3 ışık perdeleriEN/IEC 61496-1’in PL d seviyesine kadar uygulamalar için özel olarak tasarlanmıştır. Tip 4 ışık perdeleri ayrıca EN/IEC 61496-1/-2’nin PL e seviyesine kadar olan uygulamalar için uygundur.

Ünitelerin çok dayanıklı olmaları sebebiyle PSENopt II sensörleri, darbe, çarpışma ve titreşime karşı koruma sağlayıp çetin sanayi ortamlarında kullanım için oldukça uygundur. Operatör, LED’ler aracılığı ile makinenin durmasına neden olan temel nedenleri ve sistem arızalarını değerlendirebilir. Sonuç olarak kesinti süreleri azaltılır.

Emniyet ışık perdeleri 150 mm ila 1800 mm arasındaki uzunluklara sahiptir. Bununla birlikte konfigüre edilebilir kontrol sistemi PNOZmulti 2 ile bir kaynaktan emniyetli eksiksiz bir çözüm elde edersiniz. Uyumlu aksesuarlar, kurulum yardımından ayna sütunlarına kadar çeşitlilik göstermektedir.

Yeni PSENopt II ışık perdesi koruyucuları ile PSENopt II ışık perdenizi hasarlara karşı koruyun

Yeni PSENopt II ışık perdesi koruyucularının koruma sütunları ile ışık perdeniz için çarpışmalardan kaynaklanan hasarlara karşı ideal koruma sağlayabilirsiniz. Işık perdesi koruyucuları, ışık perdelerinin bağımsız bir şekilde monte edilmesi için de kullanılabilir. Düz olmayan yüzeylerde basit montaj için, ışık perdesi koruyucuları, PSENopt II ayarlanabilir ana ünitesi ile birlikte kullanılabilir.

PSENopt II ışık perdesi koruyucuları

Parmak, el ve vücut koruması için emniyet ışık perdeleri – avantajları

 • Çarpma, çarpışma ve titreşime karşı koruma için oldukça dayanıklı
 • Aksama sürelerini azaltmak için LED’ler aracılığıyla kullanıcı dostu tanılama
 • Hızlı ve kolay montaj, kurulum ve devreye alma
 • Işık perdesi sensörlerini kurarken daha esnek kodlama
 • PSENopt II ayna sütunları ile tehlikeli bir alanı birçok taraftan koruma
 • Ayarlanabilir ana ünite, güçlü mekanik darbeye karşı ek koruma sağlar ve eşit olmayan koşullarda ayna sütununun ayarlanmasını sağlar
 • Tek durak noktası: Konfigüre edilebilir kontrol sistemleri PNOZmulti 2 ve çeşitli aksesuarlar ile eksiksiz ekonomik çözüm

Emniyet ışık perdesi özellikleri

PSENopt II emniyet ışık perdesinin detaylı görünümü
 • EN/IEC 61508 ve EN/IEC 61496-1 (Tip 3) veya EN/IEC 61496-1/-2 (Tip 4)’e uygun ve onaylı
 • EN ISO 13849-1’e uygun PL d / PL e ve EN/IEC 62061’e uygun SIL CL 2 / SIL CL 3 seviyelerine kadar uygulamalar için kullanılabilir
 • Parmak, el ve gövde koruması için emniyet
 • 150 ile 1800 mm arası uzunluk
 • 50 g dayanıklılık
 • Ölü bölge yok
 • Entegre kodlama
 • PDP67 (tak ve çalıştır için uygun), PNOZmulti, PNOZx.2 8p, PNOZs3 ile eksiksiz çözüm

PSENopt II ışık perdeleri uygulama alanları

PSENopt II ışık perdesi koruyucuları ile hem çalışanlarınızı hem de sermaye mallarınızı koruyun! Işık perdeleri, kızılötesi ışınlar ile gözle görünmeyen bir koruma alanı oluşturarak tehlikeli bölgelere karşı koruma sağlar. Eğer kızılötesi ışık demeti kesilirse, derhal emniyetli kapatma komutu çalıştırılır.

PSENopt II ışık perdeleri özellikle manuel çalışma istasyonları, erişim koruma, malzemelerin yerleştirilmesi/sökülmesi veya robotların yanındaki malzemelerin taşınması gibi sanayi kullanımına uygundur.
Emniyet ışık perdelerinin farklı uygulama alanları ile ilgili daha fazla bilgi edinin!

PSENopt II emniyet ışık perdeleri uygulamaları

Tehlikeli alanları birçok taraftan korumak için PSENopt II ayna sütun

Işık perdelerinizi yeni PSENopt II ışık perdesi koruyucuları ile birleştirerek tehlike bölgesini birden çok taraftan emniyetli hale getirin. Sadece bir ışık perdesi çifti ve iki ayna sütunu ile üç taraftan erişimi izleyebilirsiniz! Kablolama işinden, alan ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Ayna sütunları, bir ışık perdesi koruyucusu ile entegre aynadan oluşmaktadır. Bunlar PSENopt ve PSENopt II ışık perdesi sensörleriyle birlikte kullanılabilir.
PSENopt II ayarlanabilir baz ünite güçlü mekanik çarpışmaya karşı ek koruma sağlayan isteğe bağlı bir aksesuardır. Bununla birlikte ayna sütunlarını düz olmayan yüzeylere yerleştirmek için idealdir.

Tüm PSENopt II ışık perdelerinde entegre kodlama bulunur

Artık emniyet ışık perdeleriniz sınırsız şekilde fiziksel olarak düzenlenebiliyor. Kodlama sayesinde ışık perdesi sensörleri yakın mesafede bile birbiriyle etkileşime girmiyor. Bu özellikle ilk ışık perdesi çiftinin, ikinci ışık perdesi çiftinin alıcısına doğru ışın yayması durumunda görülmektedir. Bu durumda tek yapmanız gereken ışık perdesi çiftlerini farklı ışın kodlarıyla yapılandırmak! Aşağıdakiler kullanılabilir: “Kod A”, “Kod B” ve “kodlanmamış”. Kodlama tüm PSENopt II ışık perdelerinde entegre edilmiştir.

PSENopt II emniyet ışık perdesi kullanımı